МОРЕПРОДУКТИ

              Вишуканим і бажаним делікатесом на наших столах останнім часом стали морепродукти. При їх приготуванні необхідно використовувати мінімальну кількість спецій. Таке правило продиктовано турботою про збереження неповторного ніжного смаку страв. А що ж, власне, собою представляють морепродукти?

              Під терміном «морепродукти» мається на увазі група продуктів тваринного походження, яка об'єднує організми, що належать до молюсків і ракоподібних. Морепродукти-молюски: головоногі (восьминоги, каракатиці, кальмари) і черевоногі (равлики), двостулкові (устриці, мідії) і т.д. Морепродукти-ракоподібні: омари, креветки, раки, лангусти і краби.

              Харчові властивості морепродуктів

              Щоб описати харчові властивості морепродуктів, було б доцільно розглядати різні види тварин окремо або, наскільки це можливо, їх різні класифікаційні групи, однак, через неоднорідність, типову для страв з морепродуктів, має сенс проаналізувати тільки дві «гілки», а саме - молюски та ракоподібні.

          Молюски

Калорійність молюсків, як правило, низька або помірна. Серед головоногих, черевоногих і двостулкових, найбільш поживними є, безумовно, черевоногі. Вони можуть похвалитися 100 ккал на 100 г і більше 17 г білка. Молюски широко використовуються в низькокалорійних дієтах.

Слід пам'ятати, що у ВСІХ молюсків надзвичайно низькі показники ліпідів, і складаються вони переважно з поліненасичених жирних кислот. Двостулкові молюски (особливо мідії та устриці) відрізняються «хорошим» холестерином і володіють достатньою кількістю різних вітамінів комплексу В.

Молюски багаті залізом, йодом, цинком і селеном. Особливу увагу слід звернути на вміст натрію, оскільки двостулкові і черевоногі молюски не завжди в цьому сенсі підходять для харчування людей, схильних до підвищеного артеріального тиску.

           Ракоподібні

Аналізуючи харчову цінність ракоподібних, в першу чергу необхідно вказати, що у них дуже високий вміст холестерину, тому їх не часто використовують в дієтах, націлених на контроль гіперхолестеринемії.

З енергетичної точки зору, калорійність ракоподібних рідко перевищує 70 - 80 ккал на 100 г їстівної частини, білок - від 13 до 18 м.

Ракоподібні, як і деякі молюски, містять значну кількість натрію, і таким чином не рекомендуються при гіпотензивних дієтах. Вміст вітаміну В відповідає такому як у м'ясі та рибі.

Частота споживання морепродуктів

З того, що сказано вище, слід - частота споживання морепродуктів залежить виключно від адекватної клінічної картини. Гіпертонія і гіперхолестеринемія є патологіями, які обмежують морепродукти в раціоні. За рахунок молюсків і ракоподібних можливі обмеження м'яса, яєць і сирів, але не риби.

У щоденному меню збалансованої дієти споживання морепродуктів малоймовірно. Їх можна їсти одноразово (раз в 10 -15 днів). Якщо морепродукти є частиною харчових звичок людини, то бажано надавати перевагу сорту з низьким вмістом холестерину і натрію.

Смачного! Щиро Ваш, ресторан «Black Gold ».